Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

muzeum

W 2023 roku zmodernizowano Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, które powstało 4 maja 1953 roku z inicjatywy Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Przez blisko 70 lat funkcjonowała w nich Ochotnicza Straż Pożarna. Od 10 lat eksponaty przechowywane były w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Alwernia i przyległym magazynie.

W 2023 roku powstał nowoczesny, 3-kondygnacyjny budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych o powierzchni użytkowej ponad 2000 metrów kwadratowych. W przestrzeni znajduje się multimedialna wystawa, imponująca kolekcja zabytkowych wozów strażackich oraz jedyne dokumenty strażackie w języku polskim.

W ogromnej sali głównej można zobaczyć 20 wozów strażackich. Muzeum posiada już ponad 4 tysiące eksponatów, a ich liczba stale rośnie. Należą do nich unikatowe wozy strażackie konne, samochody strażackie, medale, fotografie oraz zbiory filatelistyczne. Wokół muzeum powstanie ogród sensoryczny, amfiteatr i niezbędne parkingi.
 

Zastosowane produkty na elementach fasady:

Tynk Dekoral Professional Akrys 3000 S-S Freestyle, który jest masą tynkarską o fakturze "baranka". Ta wersja tynku o uziarnieniu 0,8 mm daje nieskończone możliwości wykończenia domu oraz renowacji fasady. Dzięki specjalnym szablonom można stworzyć wzór deski, a przy odpowiedniej aplikacji uzyskać efekt betonu na ścianie.

Podkład Dekoral Professional Akrys 3000, który optymalizuje przyczepność wyprawy tynkarskiej do podłoża oraz zmniejsza i wyrównuje chłonność warstwy nawierzchniowej. Skutecznie redukuje możliwość przebijania odcienia koloru podłoża przez fakturę tynku bowiem może być barwiony na kolor tynku.

Farba do elewacji i wnętrz Dekoral Professional Polinit 3000, która charakteryzuje się odpornością na działanie czynników atmosferycznych, w tym na promieniowanie UV oraz na  przenikanie CO2.

Dekoral Professional Akrylit 3000 Grunt Koncentrat, który zwiększa przyczepność farb do podłoża oraz trwałość powłoki.

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
Muzeum Pożarnictwa w Alwerni